ADLİYEMİZ GİRİŞİNDE HES KODU UYGULAMASI BAŞLAMIŞTIR..

  ADLİYEMİZ GİRİŞİNDE HES KODU UYGULAMASI BAŞLAMIŞTIR

   

   

  Koronavirüs salgını çerçevesinde geçtiğimiz süreçte tüm kamusal alanlarda olduğu gibi adalet hizmetleri alanında da Sağlık Bakanlığı'nın kararları ve Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda birçok tedbir hayata geçirilmiştir. Bu kapsamda Adalet Bakanlığı'nın 29/05/2020 tarihinde teşkilata göndermiş olduğu ''Adalet Hizmetlerinde Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Yeni Çalışma Esasları Klavuzu'' doğrultusunda bu güne kadar Dinar Adliyesi'nde çeşitli önlemler alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

  Gelinen aşamada COVID-19 vakalarındaki seyir dikkate alınarak bazı ek tedbirlere ihtiyaç duyulmuştur. Bu kapsamda adliye hizmet binası girişinde Hayat Eve Sığar (HES) Kodu sorgulaması uygulanmaya başlanmıştır.

  -Alınan kod adliyemize gelmeden önce sorgulanıp riskli vatandaşlarımızın adliyemize gelmemeleri gerekmektedir.

  -Adliyemize girişinde, vatandaşlardan HES kodu istenilerek kod sorgusu yapılacak olup, riskli ve kodu olmayan vatandaşlarımız adliyemize alınmayacaktır.

  -Adliye binamızın girişinde ihtiyaç duyanlara HES kodu alabilmelerine yardımcı olmak üzere personel görevlendirilmiştir.

   

  HAYAT EVE SIĞAR (HES) KODU NASIL ALINIR?

   

  SMS ile;

  1-HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve “paylaşım süresi” (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

  2-Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

  3-T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek alabilirsiniz.

   

  e-Devlet ile;

  1-https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

  2-18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.

   

  Uygulama ile;

  -Hayat Eve Sığar Mobil Uygulamasını indirerek HES kodu oluşturabilirsiniz,

   

   

   

  Adres

  Adliye Mahallesi Adliye Caddesi 1/1 03400 Dinar

  Telefon

  0 (272) 353 66 06 (Santral)

  0 (272) 353 66 62 (Fax)

  E-Posta

  DİNAR ADLİYESİ

  © 2020 DİNAR ADLİYESİ Resmi İnternet Sitesidir. Tüm hakları saklıdır.

  Sitemizi Bugün : 132 - Toplam : 186240 kişi ziyaret etmiştir.